خط‌کشی پارکینگ Parking Line:

خط‌کشی پارکینگ علاوه بر ایجاد حریم خودروها، به هدایت بهتر مسیر حرکت، تکمیل سایر پیغام‌ها (علائم)، و افزایش ایمنی نقش به‌سزایی دارد، از این جهت سبب کاهش برخوردها و تصادفات می‌شود و با هدایت و راهنمایی رانندگان به‌خصوص در شرایط با دید محدود می‌تواند در بهبود وضعیت ایمنی پارکینگ‌ها مؤثر باشد.

تعیین حریم خودروها 

خطوط و سایر علائم جهت افزایش ایمنی

انواع خط‌کشی 

خط‌کشی‌های پارکینگ بسته به مکان مورد نظر و کاربرد آن‌ها به‌صورت موازی، عمودی و مورب، به‌وسیله دستگاه یا به‌صورت دستی اجرا می‌شوند.

خط‌کشی‌ موازی (افقی)

خط‌کشی پارکینگ به‌صورت موازی، در مکان‌های عمومی و خیابان‌‌هایی که راننده فضای کمتری برای پارک و انتخاب مسیر حرکتی خود دارد کاربرد دارد.

خط‌کشی‌ عمودی

برای پارکینگ‌های طبقاتی از خط‌کشی‌های عمودی استفاده می‌شود، استفاده از خط‌کشی‌ عمودی این مزیت را دارد که، فضای بیشتری را هنگام ورود و خروج به پارکینگ، به راننده ارائه می‌دهد.

خط‌کشی‌ مورب

خط‌کشی پارکینگ به‌صورت مورب بیشتر برای پارک‌ها و مراکز تفریحی کاربرد دارد، لذا این نوع خط‌کشی با ایجاد نظم هنگام ورود و خروج باعث کاهش حوادث احتمالی می‌شود.

رنگ‌ها و مواد مصرفی در خط کشی پارکینگ

رنگ‌های کم دوام

رنگ‌های کم دوام شامل؛ رنگ‌های پایه حلالی و پایه آبی متداول از نوع الکید، اکریلیک، کلرکائوچو. رنگ‌های مبتنی بر پایه آب معمولاً در دماهای پایین کاربرد خوبی ندارند، هرچند با محیط زیست سازگارترند.

رنگ‌های با دوام

رنگ‌های با دوام شامل؛ رنگ گرم (ترموپلاستیک‌ها)، اکریلیک‌های دو جزئی یا پلاستیک سرد (متیل‌متاکریلات )، اپوکسی‌ها‌، پلی‌استر‌ها، پلی‌اوره‌ها، پلی‌یورتان‌ها، نوارها و علائم برجسته می‌شوند.

معمولاً در خط‌کشی پارکینگ بسته به جنس سطح مورد نظر، از رنگ‌های سفید و زرد استفاده می‌شود.

کاربردهای خط‌کشی پارکینگ

هدایت وسایل نقلیه

هدف از خط‌کشی  آگاهی دادن به کاربران راه و راهنمایی آن‌هاست. خط‌کشی می‌تواند به تنهایی و یا برای تأکید و توضیح بیشتر مفهوم خود با سایر علائم افقی و همچنین علائم عمودی تواماً مورد استفاده قرار گیرد. 

امنیت و آراستگی فضای پارکینگ‌

خط‌کشی پارکینگ با تفکیک جایگاه هر خودرو و مشخص نمودن مرز پارکینگ‌ها، علاوه بر افزایش امنیت و منظم شدن حرکت وسایل نقلیه و عابران پیاده، باعث آراستگی و استفاده بهینه از فضای پارکینگ‌ها نیز می‌شود.

تأکید و توضیح علائم

خط‌کشی‌ها شامل؛ خط‌کشی جایگاه خودرو، علائم جهت‌دار ورودی یا خروجی، شماره‌گذاری جایگاه خودرو، مشخص کردن جایگاه معلولین، خط‌کشی در طول معابر (خطوط ممتد و منقطع)، خط‌کشی در عرض معابر (خط ایست، خطوط عابر پیاده)، زمین نوشته‌ها و اشکال می‌باشند، که بسته به مکان و نوع کاربردشان از رنگ یا جنس خاصی تبعیت می‌کنند.

اطلاع رسانی از طریق علائم و خط‌کشی  

تعیین مسیر حرکت عابر و محل پارک خودرو 

جلوگیری از ایجاد ترافیک

خط‌کشی پارکینگ، با مشخص نمودن مسیر عبور و مرور خودروها و در اختیار گذاشتن یک فضای تعریف شده برای هر شخص، از تنش بین رانندگان جلوگیری می‌کند، و باعث تسریع در رفت و آمد و جلوگیری از ایجاد ترافیک و تجمع خودروها می‌شود.

آگاهی دادن به رانندگان

خط‌کشی پارکینگ و شماره‌گذاری جایگاه خودرو، سبب می‌شود تا خودروها متناسب با فضا و طرح پارکینگ به بهترین نحو راهنمایی شده و با رعایت اصول ترافیکی توقف نمایند، که این امر موجب کاهش بروز حوادث احتمالی و افزایش سود بالقوه می‌گردد.

خط‌کشی و شماره‌گذاری جایگاه خودرو

تعریف فضای مشخص در پارک خودرو

استاندارد سازی پارکینگ

وجود خط‌کشی در پارکینگ سبب افزایش کیفیت پارکینگ از لحاظ استانداردهای لازم می‌شود، به این علت که در صورت بروز هرگونه حادثه در پارکینگ، مالک خوردرو می‌تواند صاحب پارکینگ را به دلیل نامشخص بودن یا عدم وجود خط‌کشی و علامت‌گذاری متهم کند، و در صورت تأیید بازرس مبنی بر عدم هرگونه خط‌کشی یا علامت‌گذاری، ممکن است پارکینگ‌ به‌عنوان پارکینگ غیر استاندارد تلقی شود و این امتیاز منفی، به ضرر مالک پارکینگ می‌باشد.

اماکن

خط‌کشی پارکینگ، برای کلیه‌ی پارکینگ‌های مسکونی، تجاری، اداری و تفریحی قابل اجرا می‌باشد.

ویژگی‌های خط‌کشی پارکینگ

تنوع و ماندگاری بالا

نوع رنگ مورد استفاده جهت خط‌کشی پارکینگ بسیار حائز اهمیت است، و بسته به نوع سطح مورد نظر طوری انتخاب می‌شوند که در عین زیبایی، از وضوح و دید کافی، همچنین از دوام و ماندگاری بسیار بالا برخوردار باشند، تا در برابر رفت و آمد و سایش موجود، کمترین آسیب را ببیند.

رفلکس نور بالا

خط‌کشی‌هایی با جنس ترموپلاستیک، از این جهت که دارای انعکاس‌پذیری بالا بوده و فاقد سرب هستند، برای سطوح آسفالت یا بتونی کاربرد ویژه‌ای دارند.

تماس جهت مشاوره و خرید